Portal miłośników polskich szlaków wodnych

Pływanie po Odrze: w oczekiwaniu na falę

W Odrze od kilku lat nie ma wody w lecie. Dzwonię do RZGW na stopień wodny w Brzegu Dolnym. „Wody w Odrze brak. Prześluzować może się Pan za kilka dni, bo zbieram wodę dla Flisu Odrzańskiego. Proszę dzwonić do mnie codziennie o 8.00, o 20.00 i pytać.” – odpowiada miły gość, którego wszyscy nazywają „Kierownik”. Po kilku dniach o poranku dostaję informację: „Proszę przybyć pojutrze przed 8.00 na stopień wodny. Będzie woda i będę mógł Pana prześluzować”. Szybko się spakowałem, wieczorem zwodowałem łódkę w Urazie i o poranku byłem na stopniu wodnym.

Na moje pytania o rządowy plan reaktywacji żeglugi śródlądowej, doświadczeni pracownicy RZGW kiwają głowami z politowaniem i opowiadają jak to w Czechach od trzech dekad Polska płaci co roku haracz za oliwienie turbin do nieskończonej elektrowni i stopnia wodnego w Malczycach.

Tomasz Major

www.TomaszMajor.com

www.DrogiWodne.com

Opis drogi wodnej, historia, ciekawostki znajdziesz tu:

Napisany z pasją przez jednego z najbardziej doświadczonych wodniaków przewodnik jest wyśmienitą lekturą wakacyjną oraz bardzo przydatnym narzędziem podczas każdego rejsu po Polskich Drogach Wodnych. To obowiązkowy element wyposażenia każdej barki, żaglówki i łódki. Komandor Jan Maria Wilczopolski opisuje drogi wodne w Polsce z perspektywy wody i wodniaka. W przewodniku nie znajdziemy dlatego żadnych zbędnych informacji oraz urzędniczej nowomowy znanej z dostępnych w internecie nieaktualnych przewodników wydanych za pieniądze unijne przez władze samorządowe gmin położonych nad polskimi rzekami. Wodniak znajdzie za to multum informacji potrzebnych podczas rejsu. Świetną pomocą nawigacyjną są zamieszczone w przewodniku mapy i schematy poszczególnych dróg wodnych przygotowane z myślą o wodniakach. Idealnym dodatkiem do książki jest przygotowana przez komandora Jana Marię Wilczopolskiego autorska Mapa Polskich Dróg Wodnych. Niniejsza książka jest drugim wydaniem przygotowanego przeze mnie kilka lat temu opracowania. Wydanie to okazało się bestsellerem. Kilka tysięcy polskich wodniaków przepłynęło polskie drogi wodne dzierżąc w ręku ten pierwszy od 1936 roku kompleksowy przewodnik po polskich drogach wodnych. Drugie wydanie przewodnika zawiera rewolucyjne zmiany: Komandor Jan Maria Wilczopolski zamieścił w nim jeszcze więcej opisów i informacji, a przede wszystkim przewodnik został uzupełniony o liczne fotografie zachęcające wodniaka do podróżowania polskimi drogami wodnymi.

Zobacz więcej